Fotbal feminin | CSȘ Târgoviște, calificare în sferturile de finală ale Cupei. “O victorie muncită, dar și meritată”

css-tgv-696x602
Cupa României priește și în acest sezon echipei de fotbal feminin CSȘ Târgoviște. Formația antrenată de Mihai Tătăranu s-a calificat în sferturile de finală ale întrecerii după o victorie muncită în fața Universității Alexandria, în faza optimilor. Dâmbovițencele au trecut, în deplasare, de teleormănence cu 1-0, grație golului marcat de Mihaela Merlan, cu 18 minute înainte de finalul întâlnirii.

“O calificare muncită, dar și meritată. Am fost echipa mai bună. Puteam să obținem o victorie și mai categorică, dar am ratat mult în prima repriză. Am speculat o greșeală a adversarului și astfel ne-am creat drum către sferturi. Ne dorim să ajungem în semifinale. Dacă evităm Olimpia Cluj în sferturi, putem ajunge în penultima fază a întrecerii”, ne-a declarat Mihai Tătăranu. În disputa cu Alexandria, CSȘ a mizat pe o formulă de echipă alcătuită din Oana Gherasim – Florentina Ionescu, Sandra Oprica, Mihaela Neacșu, Ștefania Burcea – Mihaela Merlan, Alexandra Sfiea, Georgiana Vasile, Ioana Oprescu – Camelia Moraru, Maria Șoimu, iar în actul secund a mai intrat Ioana Ionescu. Echipa târgovișteană a ajuns sezonul trecut până în semifinalele competiției, fiind învinsă de Navobi Iași, cu 4-0. Cea mai mare performanță înregistrată de CSȘ Târgoviște în Cupa României a fost calificarea în finală, în sezonul 2008-2009. În acea stagiune, formația târgovișteană a cedat în ultimul act în fața Ripensiei Timișoara.